Kombi shqiptar e ke veshjen e vet, e ju idiotë e idiote kërkoni shamia arabe në mes të Europës


Nga Shqiptaret.info

02.04.2017|11:06
Kombi shqiptar e ke veshjen e vet, e ju idiotë e idiote kërkoni shamia arabe në mes të Europës

Nga Iliriana Mirdita

Kete meritojne disa idiote qe i thone PO shamise e vet nuk e qesin (rrugaqet dyftyreshe, po i shof pergjigjet e tyre ne portale tjera ku thone “po pse mos me e qite shamine” e kur i shof emrat persona qe i njof qe nuk kane shami vet, po qite ti njehere rrugaqe pastaj jap ide per te)

Ja cka e pret vajzen tende me pastaj, dhe e meritojne vajzat tuaja apo vajzat e motrave vellezerve tuaj nje keshtu jetese ne te ardhmen apo jo ?!
Mendojne kokeboshet se me aty mbaron puna e shamise, kush don e qet kush jo, e nuk ua kap truri qe po filloi kjo pas disa viteve behet obligative pastaj, sikur ne afganistan, as atje nuk ka qene me moti kjo, por kan jetuar si ne. Ja cka u bani shamija e feja. Kudo qe eshte perhape kjo fe aj vend eshte shendrruar ne mjerim, skamje, luftera.
E ju qe e doni shamine e flitni prej kolltuqeve tuaja e mendoni se juve nuk u preke kjo, ateher vazhdoni, vazhdoni kullotni, trupeshqi. Po shkoni thene qafen jetoni ne ato vende ku shamija eshte obligative cka hamamin po vazhdoni te jetoni jeten ne europe, askush nuk ju ndale me i hype aeroplanit e me shku ne arabi atje. Ani do do kur e di qe jetojne ne perendim e kendej prej atjehit kan ftyre me votu per PO shamine ne KS !!! Po shkoj oj idiote ne Afganistan cka je tu ba ne Gjermani a Holande a Londer a Suedi a etj etj në vendet europiane ti ??! Shko the qafen pash ni Zot qe te ka fale e mos i merr ne qafe kombin tend, se kombi yne shqiptar e ka veshen e vet gjithfar lloji qe te knaqe syrin me e pa: vesha e rugoves, shkodres, hasit, drenices etj etj etj ….. E ti idiote po e kerkon veshen arabe ne mes te europes, ne popullin me te lashte te europes, populli ILIR ta kete veshen e arabeve ?!!!!! Po ti kerkon litarin ne qafe moj bushter.

Se une as nuk kam vajze qe ti frigohem ardhmerise saje e as per vete nuk frigohem sepse jetoj ne nje vend ku shamia eshte absurd te mendohet ndonjehere. Por vene gishtin ne koke o kokrra e budalles e mendoni per femijet tuaj e ardhmerine e tyre, femijet e femijeve, si do ta kene jeten ata.

– Kur isha e Vogel, banonim ne banese, ku natyrisht kishim edhe shume serbe fqinje. Rastesisht pash nje valixhe te hapur tek fqinja “dragica” ku luanim !! serbet e dinin shqipen (por benin qe se dinin)
pashe carcafe te zinje por nuk ishin te shtrira katrore apo kendrejte sic ishin carcafet e zakonshem, dhe per mua ishte cudi sepse aso kohe ishim te mesuar te shofim carcaf vetem ngjyre te bardhe.
i qitem ne koke sepse ishin te qepura me vetem nje vrime sa e nxinte koken, dhe vareshin mbrapa sikurse fustan , ne qeshnim, kur hyni nena e saje dhe i bertiti, ne i gjuajtem ato carcafe dhe dolem jashte!
Mbas disa vitesh (nuk jame e sigurte se sa) por ishte para luftes kur gjate nje udhetimi per ne PR ne minibus pashe fqinjen time te hyrjes tjeter (shqiptare, por qe e flitnin turqishten ne shtepi) qe kishte ate carcaf ne trup, vetem fytyra i dukej!
Per mua ishte hera e pare qe kisha pa njeri te dukej ashtu ne vendin tim.
Por assesi nuk e kuptoja se cka dmth apo se cfar veshe ishte ajo.!

Tani, tani mbas shume vitesh, e kuptoj sherrin e shkaut per popullin tim! Tani.
E zemra me qane se si populli im te ket nje kapacitet mendor aq te dobet, aq te ceket, aq te varfer .. ?!
Se si populli im nuk e ven gishtin ne koke e te mendoje se si don te na shohi shkau?!
Me shamia, me xhamia, te pashkolluar, te varferuar, te pa punesuar, por vetem duke hap gojen dhe ngrite duart nga qielli, Thua se nga qielli do bien buka dhe uji!
Apo, pa shami,a pa xhamia, si popull europian, me fakultete, intelektuar te zgjuar, e te jemi pjese e vendeve te civilizuara boterore.

A veshtire te mendohet kjo ?!
Perse nuk e perdorni logjiken, nuk eshte aq veshtire.
Te perdoret logjika duhet pasur topin e zgjeruar brenda trurit.
Eshte nje top, ngjyre verdhe, sa nje gogel, i cili rritet sa me shume qe njeriu te ket lexuar, mund behet sa nje top tenisi. E disa nga populli im si duket (jo te gjithe natyrisht) ate top e kane sa kokrra e grurit. Prandaj natyrisht se ndikon ne logjiken e tyre te mbrapsht e te rrezikshme per ter vendin tone.

 

15 comments

 1. Intelektuale e quan ti veten? A nuk e sheh cfar fjalori absurde ke perdorur? Une kam qene nje vajze qe ka ecur ne menyre MODERNE, sic thua ti por fal Allahut e kam venduar shamine, mun cashtu si ne vendet arabe. Pasi jeni aq para ju me kohen dhe te modernizuar a nuk i pranoni te gjithe njerezit cashtu sic jane? Dhe sa i perket veshjes tradicionale, – nuk kan me shume se gjysma e veshjeve shqiptare shamia neper koke? Por sidoqoft e dashur, ne qoftese don te shprehish urrejtje ndaj shamise arabe, mundesh ta besh edhe ndryshe nuk ka nevoje te perdorish aq fjalor absurde. Turp me vinte mua kur e lexonje, e ty duhet edhe me shum turp te te vi. Allahu te udhezoft. Mos nxito se ndoshta me vitet e ndryshon mendimin sepse edhe une cashtu mendimesh kam patur. Dhe si fund do te them dicka te vogel: askush nuk e kupton qellimin e shamise derisa e vendos ta mbaj vete nga dashuria qe ka ndaj Allahut, swt. Neqoftese nuk ke ndonje send te mire per te komentuar disaher eshte me mire te heshtish. Me vjen shum keq qe ke kaq mendim negativ per kete ceshtje. Dhe mos mendo qe grate me shami nuk jan te edukuara. Une vete jam duke bere master ne shtetet perendimore. Keshtu qe rri rehat se trurin e kam shum te zhvilluar si shum motra tjera muslimane. Vendimi per shamine me erdhi duke lexuar me qindra artikuj e libra, ashtu sic kane vendosur dhe shum motra tjera duke lexuar.

  Assalamu alejkum

  Like

 2. Moj vajze a grua cfare je? Shko e meso nje here shqipen pastaj dil e shkruaj neper portale se le nam. Po nxjerr veten idiote e injorante dhe jo vetem me shqipen, por dhe me ate pseudo-logjiken tende. Debile!!

  Like

 3. Po ti qeke nje cope legene injorante dhe me frustracion personal aq te thelle qe vetem ti e din se nga buron po shko ke na psikiater qe te jete mjeshter ne psikiatri se ndoshta te ndihmon me e shfryer(edhe se ne kete gjendje qe qenke ti veshtire se do gjesh)vetem nje cop rrugace pa nje pike elasticiteti mental me nje quocient intelektiv te barazuar me zero (qe me siguri as sja ke iden se cfare eshte quocienti intelektiv)mundet ta kete kurajon ta injoroje,ta uli dhe ta nxjerri veten bllof me kto deklarime duke i bere dhe publike.A e din ti mi kokrra injorantes qe kaq shum po na lavderon evropen qe shkencat te cilat po studjohen ne evrop dhe gjith boten e kan origjinen vetem nga dijetar Arab qe akoma sot e kesaj dite kan emra arab

  Like

  • Po normalisht ti kto njohuri ske pas koh qe ti maresh meqenese paske qen kaq shum e zene te gjykosh vetem siperfaqen e jo cfare urtesie e domethenie ka ajo shami vendet perendimore po shthuren dita dites e me shum vetem,duke u rritur numri i depresionit dhe smundjet psikike tamam si ty vetem nga fakti qe po zhiveshen nga te gjitha vlerat morale me te cila ALLAHU e NDEROI njeriun.

   Like

 4. Pershendetje une nuk besoj ne asnje lloj feje.por nuk kam te drejt te paragjykoj njerezit se si vishen eshte e drejta e tyre.mos vall ju rini e veshur me kostum kombetar gjith kohen, nuk besoj.nuk dua te paragjykoj njeri dhe ju kerkoj te falur te gjith atyre njrezve qe mbajne veshje moderne nuk kam asgje me ata.a mund te me thoni ju lutem: minifundi mos vall eshte kostum kombetar shqiptaro ilire? Faleminderit …

  Like

 5. Ok Desha edhe une vetem dy fjal dhe shkurt Iliriana ka plotesisht te drejt nuk kemi as nu kemi pas nevoj per kultur apo veshje te huaj e sidodom se magjupve Arap apo afrikan jemi populli me i vjeter i europs kemi kultur dhe tradit qe nuk e kan popujt tjer sesht qudi qe mundohen mbeturinan turke sllave e egjiptiane qe ta instalojn ni kultur apo veshje primitive arabe en trojet shqiptare kjo ju garantoj qe nuk doet ndodh kurr e them ket per arsyse shqiptari esht i pa thyshem dhe ky grup shqipfosash qe kan mbet ne trojet ilire nuk do kan vend ketu te shqiptaret jam i besimit musliman por ma nguc dikush shqiptarin e krishter do i zhduk ter muslimant e planetit jemi shqiptar O te marr nuk jem egjiptian e Arab ju marroft zoti ju keni zgjidh vendin e gabuar per shamija e feregje e avganistan shkoni atje keni sukses e jo en Token Arbrore se ktu ka lind Skenderbeu Avni Rrustemi Idriz Seferi E i Madhi Adem Jashari e zdo ju lejojm ju argat te serbit e turkut te prekni kulturen e traditen shqiptare

  Like

 6. Çdo kush ka nje preferenze per vehten e tije.Une besoj se asnje Fe ne bote nuk ka nje obligim veshje Ajo eshte nje deshire personale e secilit nga ne.Shamija minifuni,e te. ..kane nje bindje personale .Une mendoj se thjeshtesia e zbukuron njeriu. Mendoj dhe nje tjeter qe feja e shqiptarit eshte shqiptaria dhe veshje e shqiptarit eshte e paster dhe me e bukura veshje qysh prej te pareve tane . Çdo deformim i veshjes shqiptare eshte vetem injorance e tije personale. Shqipetaret pa dallim feje kane veshjen e tyre pa shamija pa minifune pa nudizmo pa ekzagjerime.Pershendes me respekt te gjithe siperfolesit e te gjithe shqiptaret ane e mban botes dhe ju uroj qe nje dite te bashohemi tek shqiperia jone e bukur.

  Like

 7. Elhamdulilah prej Zotit qe mka udhzu e pom vjen shume keq per ty shpresoj qe Zoti te udhzon. Qdo dite qdo moment shoh te vertetat e ksaj feje aq te paster se pari tishe kon pasuse e ksaj feje edhe edukat kishe pas jo asi fjalori qe e kishe perdor ne shkrimin tend pom vjen shume keq per ty e per shume tjere si ti Zoti na rujt e na udhzoft.Respekt per te gjitha motrat muslimane dhe per qdo njeri anemban botes.

  Like

 8. Me dhunë dhe me përdhunë jemi ba muslimanë! Mjaftë më! Jemi shqiptarë dhe evropianë dhe jo anadollakë e beduinë Arabie! Thirrini mendjes! Hapni sytë e mendjes duke lexuar e duke njohur të vërtetat historike të fshehura qëllimisht për të na sunduar; turq, grekë e serbë! Mjaftë ngelët në errësirë!

  Like

 9. Ilirjanes thuaji, te beje vajzen e vet si shtrige dhe vete te behet si shejtan. Sepse eshte Hallowini. Kjo eshte kultura e saj e ndyre.

  Gjithsesi jeni shume larg se cenuari vlerat e muslimaneve shqiptare. edhe pse flisni ne vazhdojme perdite te kthehemi ne ato vlera. E sa vijme e behemi me shume.

  Ilirjanes thuaji se soji i saj nuk ka te ardhme ne Shqiptari, sepse droga, LGBT, korrupsioni, po ia shuajne faren.
  Ndersa ne shqiptaret nuk i kemi harruar amanetet e te pareve tane, per te qene shume pjellore.

  Liked by 1 person

 10. Mbase kjo autorja e arttikullit ka reaguar pak si ashper dhe jo me kulture, por gjithsesi ky reagim fsheh dhe nje te vertet jo te kendshme per shoqerine tone, Un personalisht nuk jam as nacionalist dhe perkundrazi me pelqen te zbuloj kultura te ndryshme dhe ti bej ato pjese te miat. Por problemi me kulturen e ferxhes dhe fene islame qendron se ato ne strukturen e tyre jane absolute dhe nuk lene hapsire per dialog dhe individi ngadale drejtohet drejt fanatizmit,Doja te.pyesja ata te rinje dhe te reja qe adoptojne kaq shpejt kto sekte dhe kte besim absolut doja tju thoja a e keni pyetur ndonje here veten se cfare eshte jeta se kush jeni se si funksionon inteligjenca juaj dhe se a keni kureshtjen ta exploroni dhe ta shijoni jeten?? Kur beson dicka qe nuk eshte ne eksperiencen tuaj jetesore atehere je nje tifoz !! Esht apo nuk esht keshtu?.mbeshtet dicka qe nuk e ke idene se se cfar eshte,dhe aty pikerisht jeni te kontrolluar. Neqofte se kerkoni me te zbuloni me sinqeritet misteret e Krijimit atehere do tju sugjeroja te lini nje dritare per inteligjencen qe keni ne vetvete, Lexoni pak filozofine e lashte Greke dhe Kineze eksploroni Yogen e lashte Indiane kendoni vallezoniI jepni nje shije jetes para se te konkludoni kaq heret se cfar esht zoti dhe cfar nuk esht

  Like

Lë koment:

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s